Vill du bli lärare i psykologi eller är du lärare och vill kompetensutveckla dig? På Psykologiska institutionen ger vi en rad fristående kurser som du kan välja emellan om du vill skaffa dig mer kunskap inom ett eller flera områden inom psykologi. Du kan också läsa fristående kurser för att utöka din lärarbehörighet. Möjligheten finns också att beställa uppdragsutbildningar och då skräddarsyr vi kursen efter den beställande gruppens önskemål och behov. Har du studerat psykologi, men inte har en lärarutbildning kan du gå en kompletterande pedagogisk utbildning och hos oss läsa de kurser i psykologi du eventuellt saknar för att uppfylla kraven.
Flera av våra fristående kurser kan vara relevanta för lärare som vill kompetensutveckla sig. Här har vi listat några av de kurser som inte kräver att man har studerat psykologi innan:
Exempel på intressanta ämnen för lärare kan vara: identitetsutveckling/tonår, psykisk hälsa/ohälsa hos barn och ungdomar, läs- och skrivsvårigheter, eller barn och ungdomar med neuropsykiatrisk problematik.
KPU är en kort utbildning för dig som har läst ett så kallat skolämne på högskolenivå och vill skaffa dig en lärarbehörighet. Har du läst 120 högskolepoäng (hp) i psykologi enligt studiegången nedan kan du efter KPU undervisa i psykologi på gymnasienivå. KPU startar varje vårtermin. Sök senast 15 oktober på www.antagning.se.
Förkunskapskrav till KPU:
Är du redan utbildad lärare kan du utöka din lärarlegitimation med ämnesbehörighet i psykologi genom att läsa 90 hp enligt studiegången ovan steg 1-3.
Psykologiska institutionen vid Göteborgs universitet
Välkommen!